do klienta podchodzimy z respektem, dyskretnie i kompetentnie
Energia elektryczna jest niezbędna każdemu z nas, dlatego sieci energetyczne w naszym kraju są mocno rozbudowane. Bardzo często jednak zdarza się, że słupy energetyczne postawione są na prywatnych działkach – zarówno rolnych, jak i budowlanych. Czy właściciel takiego gruntu może starać się o odszkodowanie z tego tytułu? Zapraszamy do lektury!
Słup energetyczny na Twoim gruncie – co możesz zrobić?
Jeżeli na Twojej działce stoi słup energetyczny – niezależnie od tego, czy jest on drewniany, betonowy czy konstrukcja stalowa – masz kilka możliwości. W przypadku, gdy taki słup Ci przeszkadza, możesz żądać od właściciela linii energetycznych usunięcia go, ale także domagać się odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu za nawet 10 lat wstecz. Masz także możliwość ubiegania się o ustalenie odpłatnej służebności przesyłu. Aby jednak ustalić, czy w Twoim przypadku uzyskanie odszkodowania jest możliwe, warto najpierw sprawdzić pewne kwestie formalne. Jakie?
Odszkodowanie za słup energetyczny – co warto ustalić?
Będąc właścicielem gruntu, na którym stoi słup energetyczny, powinieneś najpierw sprawdzić w księdze wieczystej swojej działki informacje z działu III, w którym to powinny się znaleźć zapisy dotyczące umieszczonych na działce urządzeń przesyłowych. Jeżeli takich zapisów nie znajdziesz, należy skontaktować się z przedsiębiorstwem przesyłowym, do którego należy słup, a następnie poprosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających prawne zajęcie nieruchomości lub pisemną zgodę właściciela na użyczenie gruntu. Często jednak przedsiębiorstwa, do których należą słupy energetyczne, zasłaniają się zasiedzeniem służebności gruntowej. Oznacza to, że gdy słup znajduje się na działce od ponad 20 lat (w dobrej wierze) lub ponad 30 lat (w złej wierze), to dochodzenie jakichkolwiek roszczeń może okazać się bezzasadne. Orzecznictwo sądowe nie jest jednak w tych sprawach jednoznaczne, dlatego pomoc specjalizującej się w tym temacie kancelarii prawnej może okazać się nieoceniona. Warto wspomnieć, że odszkodowania potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych za miesiąc.